Rasprodan je koncert sastava Mostar Sevdah Reunion
Mostar Sevdah Reunion je izuzetna grupa umjetnika koji dijele istu strast. Neki bi mogli reći da žive za sevdah i da bi to mogao biti jedini uzrok njihovog postojanja. Dekodirati i predstaviti ovu preko 400 godina staru tradicionalnu glazbu iz Bosne i Hercegovine težak je zadatak. Unatoč svim preprekama, MSR je nastavio dalje.
Priča počinje 1993. godine kada je Dragi Šestić, producent i bivši član benda, snimio audio kasetu s nekoliko pjesama koja je u limitiranom izdanju podijeljena među njihovim prijateljima. Bila su to ratna vremena na Balkanu i povod za snimanje bila je samo epizoda za bijeg da se na trenutak zaborave sva zvjerstva i patnje. Tada su dali obećanje da će “cijeli svijet znati za sevdah” – jednog dana kada rat prestane. Obećanje su ispunili i svoj prvi album Mostar Sevdah Reunion snimili 1998. godine. Od tog dana fasciniraju svoju publiku gdje god da stignu.
Raznolikost u glazbenom podrijetlu i individualna virtuoznost u kolektivu koji nikad nije odradio dva identična koncerta zaredom čini ih jedinstvenima na svjetskoj glazbenoj sceni. Radeći i snimajući sa Sabanom Bajramovićem ✝︎ A Gypsy Legend, Ljiljana Buttler ✝︎ The Mother of Gypsy Soul, Esma Redzepova The Queen of Gypsies, Boban Marković , Naat Veliov i Amira Medunjanin, namjeravaju pokazati raznolikost balkanske glazbe i odati dužno poštovanje najboljim i beskompromisnim autorima izvorne gypsy glazbe.
Stil benda se promijenio od svojih ranih dana, kao i mnogi njegovi članovi. Gitara i klavir pridružili su se violini i harmonici kao glavni instrumenti, dok je mlađa generacija pjevača preuzela ulogu vokala, ali glazba je i dalje fluidna, promišljena i učinkovit podsjetnik da balkanska glazba ima više od visokooktanskih limenih orkestara i pijanog gaženja popularne mašte.
Nakon hvaljenog konceptualnog albuma iz 2013. godine, Tales From a Forgotten City, u potpunosti posvećenog lijepom i nemirnom Mostaru i njegovim pjesnicima i pjevačima, vraćaju se s nečim drugačijim, u skladu s tradicijom otkrivanja i predstavljanja zaboravljenih i novih talenata. Balkanska jesen (2018.) donosi jednu od najbolje čuvanih glazbenih tajni regije: Milutin Sretenović “Sreta” nevjerojatni je 70-godišnji pjevač iz Srbije koji miješa jazzy vokale poput Sinatre sa španjolskim flamencom i orijentalnim maqamima. Još jedan novi glas uz Sretinu stranu je 27-godišnja Antonija Batinić, najnovija zvijezda sevdaha čije vokalne sposobnosti kao da su bezgranične. Nakon Sretine smrti u ljeto 2021. mlada Antonija postala je glavni vokal benda.
Njihov posljednji album “Lady Sings The Balkan Blues” koji je izašao krajem 2022. godine ubrzo se našao na svim najvažnijim svjetskim glazbenim ljestvicama, a posebno se ističe 1. pozicija na britanskom Songlinesu koji je ovaj album proglasio najboljim na svijetu.
Koncert je na rasporedu u nedjelju, 13. 4. s početkom u 20 sati u Polivalentnoj dvorani Providurove palače. Ulaznica više nema!
Već sljedeću večer, u ponedjeljak, 14. 4. održat će se novo glazbeno putovanje uz vječne klasike i Gradsku glazbu Zadar te soliste, Dražena Habuša na melodici, Antu Buturića na klarinetu, Domagoja Bašića na violini te Donata Martinovića na trubi. Orkestrom ravna Marino Perović. Koncert će se održati s početkom u 20 sati u crkvi sv. Nikole i uz slobodan ulaz.